Atrakcje turystyczne

Kaszuby to region w północnej części Polski, znany z bogactwa jezior i lasów. Region ten bogaty jest również w miejsca wydarzeń kulturalnych i historycznych. Odwiedzając Ośrodek Wypoczynkowy Szuwarek macie Państwo możliwość zobaczyć ciekawe miejsca znajdujące się w okolicy.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Od dziesięciu pokoleń rodzina Neclów wytwarza ozdobne naczynia gliniane. Garncarstwo chmieleńskie zapoczątkował Franciszek Necel, w 1907 roku. Pracowania Ceramiki w Chmielnie oferuje pokaz oraz samodzielne sprawdzenie się na kole garncarskim, malowanie stworzonych naczyń, objaśnienie wyrobu naczyń ceramicznych oraz możliwość nabycia pamiątkowych wyrobów ceramicznych.

Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Szuwarek – 1 km.

Kolegiata Kartuska

Jedną z ciekawszych świątyń na Pomorzu znaleźć można w Kartuzach, miejscowości oddalonej o 10km od Ośrodka Szuwarek. XIV-wieczna kolegiata jest najcenniejszym zabytkiem powiatu kartuskiego, unikalna świątynia, będąca pozostałością zakonu Kartuzów. Kościół wybudowany został w latach 1381-1405. Cechą charakterystyczną jest oryginalny dach w kształcie wieka trumny, który miał przypominać Kartuskim ojcom zakonnym ideę zawartą w słowach „memento mori” czyli „pamiętaj o śmierci”.

Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Szuwarek – 10 km

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Muzeum zajmuje się propagowaniem kultury kaszubskiej, dotyczą historii i folkloru Kaszub. Wystawiane eksponaty pochodzą w większości z XIX wieku, prezentowane są w siedmiu salach budynku. W muzeum wystawione są obiekty związane z zajęciami ludności Kaszubskiej takie jak rolnictwo i rybołówstwo jak również wytwory sztuki ludowej.

Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Szuwarek – 10 km

Kaszubski Park Miniatur

W jednym miejscu, w skali 1:25, można zobaczyć wierne kopie charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski oraz Świata. Park oprócz walorów estetycznych pełni role edukacyjną. Co miesiąc pojawiają się nowe obiekty. Park przewiduje również dodatkowe atrakcje dla najmłodszych jak bajkowa kraina- postacie z bajek i baśni, MINI ZOO ze żywymi zwierzętami, gabinet śmiechu z krzywymi zwierciadłami, zamek strachu oraz wiele innych.

Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Szuwarek – 11 km

Wieża Widokowa Wieżyca

Niecałe 20 km od Ośrodka Szuwarek znajduje się najwyższe w Polsce i Europie wzniesienie – Wieżyca. Na szczycie znajdującym się 329 m.n.p.m mieści się wieża widokowa. Do szczytu wiedzie szlak, aby dotrzeć na górę 35-metrowej budowli trzeba pokonać 182 stopnie. Warto pokonać ewentualny lęk wysokości, ponieważ z czubka wieży rozciąga się widok, który zapiera dech w piersi. Możemy zobaczyć nie tylko kaszubskie lasy i jeziora, ale i przy dobrej pogodzie istnieje szansa dostrzec również Helską Mierzeję.

Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Szuwarek – 15 km

Dom do góry nogami w Szymbarku

W miejscowości Szymbark można odwiedzić dom do góry nogami, w którym warto sprawdzić jak działa nasz błędnik podczas spaceru po suficie. Kolejną atrakcją skansenu jest najdłuższa deska świata o długości 36,83 metrów, wpisana w 2002 roku do księgi rekordów Guiness’a. Znajduje się tam również Dom Sybiraka, przywieziony aż spod Irkucka. Dom został zbudowany przez Polaków,  zesłanych na Syberie przed około 240 laty. Niedaleko znajdziemy również model sowieckiego Łagra oraz lokomotywa z wagonami, które pokazują losy syberyjskich zesłańców.

Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Szuwarek – 20 km